Kantaron Çiçeği nedir, neye iyi gelir?


Merhaba,

Bugün yapacak hiç bir işim olmadığı için ne zamandır ertelediğim önceden planlamış olduğum işleri bitirmeye karar verdim. Gerçek bir Cumartesi aktivitesi olan çiçeklerimin saksılarını değiştirmekle işe başlayıp biraz aktarcılık oynayarak günü tamamladım diyebilirim.

Biberiyemin hafiften kuruyor olması canımı sıkan tek şeydi diyebilirim, saksısını değiştirmek ve toprağına mis gibi yeni gübre karıştırmak yüzünü güldürmezse malesef kendisini kaybedeceğiz. Biberiye en kolay yetişen ve bakımı en kolay olan bitkilerden biriyken böyle hüzünlü bir kuruyuş nasıl başıma geldi bilmiyorum, aslında biliyorum, kedim Leia’nın sürekli toprağını eşelemesi sanırım sorunun kaynağı. Sorun bende değil kesinlikle.

Enough with the biberiye dediğinizi duyar gibiyim, ancak biberiye benim için önemli bir mesele. Et yemeklerine çok yakışması bir yana, kendisi müthiş kokan şifa deposu yeşil bir kardeşimiz.


Featured imageYanlış hatırlamıyorsam Nisan ayının ortası gibiydi, pazar alışverişi sırasında bir kaç amcanın sarılı pembeli çiçekler sattığını gördüm. Tabii durur muyum sordum hemen nedir ne değildir diye, Kantaron çiçeği dedi. Amca, ister çay yap iç, ister zeytin yağına koy beklet öyle kullan şeklinde nasihatlerle birlikte faydalarını saymaya başladı.

Çok faydalı, özellikle yara iyileştirme konusunda epey başarılı olduğunu biliyordum zira 2 hafta önce köpeğim Pikasso it dalaşına girip başka bir köpeğe kulağını parçalatmıştı (serseri biri). Veteriner de ilaç ve dikiş konusunda hassas olan (saldırganlaşıyor gerizekalı) Pikasso için en iyi tedavinin Kantaron yağı sürmek olacağını söyleyip bir şişe ile bizi eve göndermişti.

2 hafta boyunca sabah akşam Piko’nun kulağına kantaron yağı sürdük, gerçekten dikişlik bir yaraydı, yani püsküllü kulakları olduğu için fark edilmiyordu ama kulak resmen dikine ikiye ayrılmıştı. 2 haftanın sonunda yara kabuk tutmuş bir çizik kadar kaldı ve tamamen yapıştı. Pikonun sinirlerini daha da bozmadan tedaviyi ve bu talihsiz olayı böylece atlattık. Gördüğünüz gibi ailece köpeğimiz için bile alternatif tıp kullanıyoruz 🙂 .

Velhasıl bu olay da tazeyken, çiçeği de bulmuşken bu işe bi el atıp önümüzdeki sene için Kantaron yağı yapayım dedim.

Tanıdık bir aktar bana bu konuda gerekli bilgileri verdi saolsun, ben de şimdi size aktaracağım ki herkes faydasını görsün.

Öncelikle kantaron çiçeği nasıl bir tip onu görelim.

Featured image

Featured image

 Ben 2 demet sarı 1 demet de pembesinden aldım, sarısının daha faydalı olduğunu söylüyorlar.

Ama pembesi de çok güzel :’)

Yapması çok kolay, sabretmesi çok zor.

 1. Öncelikle kullanacağınız kavanozları güzelce kaynatıp sterilize edin ki herhangi bir mikrop barınamasın, küflenme yapmasın bitkiler.
 2. çiçekleri güzelce yıkayıp topraklı kalmışsa saplarını 5-10 cm kadar kesin. Çok kesmemeye özen gösterin çünkü sadece çiçekleri değil, sapları, yaprakları da kavanoza girecek!
 3. Dalları tek tek ayıklayıp güzelce yıkayın ve kurumaya bırakın. İyice kupkuru olduklarından emin olduktan sonra kavanoza sığacak şekilde dilediğiniz gibi kesip kavanozlara koyun. Ben herşeyi yaşa karışsın diye çok iri doğramamaya çalıştım, hatta yaprakları ve çiçekleri biraz ince doğradım ki ne salgılayacaklarsa hepsi bizim olsun.
 4. Tüm dallar ve çiçekler yağın altında kalacak kadar sızma zeytinyağı ile üstünü örtün.
 5. Daha sonra üstüne bir tülbent geçirip güneşi en yoğun alacakları noktaya konuşlandırın. Bunu en güzel yazın yapabiliyorsunuz, kış mevsiminde 4-5 ay yetmeyebilir.
 6. Kapağı açık olarak tam 30 gün tülbentli bir şekilde güneşte bekleyecekler.
 7. 30 Gün sonunda kapağını kapatıp istediğiniz kadar güneşte bekletmeye devam edebilirsiniz, en az 4-5 ay olması tavsiye ediliyor, zeytinyağının kokusu tamamen gitmiş olmalı. Ne kadar uzun süre güneşte kalırsa o kadar iyi.
 8. Şimdi sonsuz bekleyiş başlıyor…
 9. Ara sıra çalkamayı unutmayın.
  Bugün benim kavanozumun 5. ayı bitti, ilk deneyişim olduğu için bakalım nasıl olmuş diyerek 5 ay ile yetinmeye karar verdim.

Karanlık bir dolapta 2-3 sene kadar taze kalabiliyor hazırlanan kantaron yağı.

Zeytinyağı kokusu neredeyse tamamen gitmiş ve güneşle pişen çiçekler tüm renklerini yağa salmış durumda. Bitkisel bir kokusu var, rahatsız etmiyor. Ben içine birazcık da misk koydum, misk hem güzel bir koku veriyor hem de inflamatuar etkisiyle yaraları iyileştirmede çok fayda sağlıyor.

Featured image

Evde bulduğum ufak tefek şişelere doldurdum, hatta birisi Luisiana acı sos şişesi oldu 🙂 aynı şekilde dolum işlemini yapacağınız şişeleri de kaynatmanız gerekiyor.

Elimde biraz daha misk vardı, az sonra özelliklerinde bahsedeceğim gibi kendisi çok yoğun kokulu ve çok pahalı bir madde. O sebeple azıcığı bile yetiyor. Kalan miski ise klasik vazelinle karıştırıp asortik bir krem elde ettim. Daha önce de yaptığım bir şeydi, misk özellikle parfümlerde kalıcılık sağlayan ve temel tonlardan biri olarak kullanılan hayvansal (misk geyiğinden elde ediliyor) bir madde, dolayısıyla parfüm sıkmadan önce parfüm sıkacağınız bölgeye bu yaptığım kremden sürdüğünüzde parfümünüzün kalıcılı neredeyse 10 kat artıyor.

Edit: Bu hayvansal kısmını aldıktan sonra öğrendim, neyse ki doğa-sever kozmetik firmaları artık sentetil misk (musk) kullanıyor çünkü hayvanlar tehlikede ve sadece misk bezleri için öldürülüyor. Kürk giymekle aynı şey gibi. Misk almak – Never again!
Featured imageAncak hacı dede gibi kokmamak için misk miktarını az tutmakta fayda var, zira kendisi epey keskin ve yoğun bir kokuya sahip.

Ayrıca karıştırma işleminizi metal değil, plastik ya da tahta aletlerle yapmanız mikro reaksiyonlara sebep olmayacağından daha sağlıklı olacaktır.

Kantaron faydalı biri:

 • Kantaron yağı her türlü yaralarda başarıyla kullanılmaktadır.
 • Açık yaralar, taze yaralanmalar, kesikler, ezikler, çarpmalar sonucu oluşan morluklar vb durumlarda iyileşme sağlar. Kantaron yağı:
 • Antiseptik özelliğiyle yarada mikrop üremesini engeller
 • İltihap önleyici özelliğiyle yarada herhangi bir iltihap oluşmasına engel olur
 • Damar büzücü etkisiyle kanamayı kısa sürede durdurur
 • Hücre yenileyici özelliğiyle yaranın çabuk kapanmasını sağlar
 • Masaj yapılarak sürülürse romatizma ve siyatik ağrılarında, sırt ve bel ağrılarında çok iyi netice verir.
 • güneş yanıklarında faydalıdır
 • Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları yok eder, büyük bir rahatlama sağlar.
 • Ses kısıklığına kantaron yağı kompresi iyi gelir.
 • Çayı orta dereceli depresyona iyi gelir.
 • Zona hastalığında kantaron yağı iyi gelir

  Kantaron çiçeği çayının yatıştırıcı etkisi sebebiyle Amerika’da doktorlar tarafından prozac’tan 10 kat daha fazla tavsiye edildiği söyleniyor, antidepresan ve yatıştırıcı etkisi kanıtlanmış nadir bitkilerdenmiş. Benim öyle bir sorunum olmadığından en iyisi yağını kullanmam olacak.
  Faydalarının yanısıra çay olarak tüketilmesinin bir takım yanetkileri olduğu için dediğim gibi ben topikal kullanımı tercih edeceğim.

  Yan etkilerinden bazılarını sıralamışlar kaynaklarıyla birlikte, olduğu gibi aktarıyorum:

 • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar hamilelik döneminde sarı kantaron kullanımının doğum kusurlarına yol açabileceği yönünde sonuçlara sahiptir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Sarı kantaron kullanan anne sütüyle beslenen bebeklerde kolik, uyku hali ve halsizlik görülebilir. Ayrıca uzmanlar hamile kalmaya çalışan kadınlara sarı kantaron önermemektedir.

 • Hiperaktivite bozukluğu ya da dikkat eksikliği yaşayanlar belirtilerin daha da kötüleşmemesi için sarı kantaron kullanmamalıdır. Depresyon ve mani döngüsünde bulunan “bipolar bozukluk” hastaları sarı kantaron kullanmamalıdır. Sarı kantaron bu döngü süresini kısaltabilir. Sarı kantaron şizofren hastalarında psikoza neden olabilir.Bitki; Alzheimer hastalarında demansa katkıda bulunabileceği için kullanılmamalıdır. Anestezi gerektirencerrahi bir müdahale geçirecekseniz 2 hafta öncesinden sarı kantaron kullanmayı bırakmalısınız.

 • Sarı kantaronun yan etkileri genellikle hafiftir ve mide rahatsızlığı, ürtiker veya diğer deri döküntüleri, yorgunluk, huzursuzluk, baş ağrısı, ağız kuruluğu, baş dönmesi ya da akıl karışıklığı olarak görülebilir.Sarı kantaron antidepresan, kan inceltici, oral kontraseptif, tansiyon ilaçları ve astım ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.Sarı kantaron ve diğer bitkilerin sağlığa yararlarının yanı sıra yan etkileri de kuvvetli olabilir. Bu nedenle sağlığınızda olumsuzluklar hissediyorsanız kullanımı hemen durdurun ve doktorunuza danışın.http://www.bitkicaylarininfaydalari.com/sari-kantaron-cayinin-faydalari/#sthash.STMkrNvA.dpuf

  Kantaron yağını kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın, ben şahsen kendi köpeğimde faydasını çok gördüm, annem de onunla birlikte kullanmaya başladı ve yara izleri büyük ölçüde azaldı.

  Evde görünmez kazalardan ötürü oluşan yaralanmalara karşı doğal bir çare olması içimi rahatlatıyor, eserimden memnunum.

Herkese iyi haftasonları.

Berrak

Kantaron Çiçeği nedir, neye iyi gelir?” üzerine 4 yorum

 1. Ayrıca sarı kantaron çatlaklara da çok iyi geliyor baya görünümünü hafifletiyor denemek isteyenler için

  Beğen

 2. Çocukluğumdan beri kantaron yağının faydalarını görerek büyümüş ve bizzat kendimde denemiş biri olarak yazının bilgilendiriciliğine bayıldım Berrak.
  Aynı şekilde bende köpeklerimin tedavisinde kullandım. Hatta şöyle ki fiziksel yaralanmaların yanısıra bakteri kökenli bir hastalıktan oluşmuş yaraların tedavisinde kullandım ve inanılmaz faydasını gördüm.
  Alternatif tıbbın askerleriyiz. 😊😊

  Beğen

  • hahaha valla böyle ilk köpeğimde kullandım diyince hayvanlar üstünde kozmetik testi yapan kötü markalar gibi hissediyorum ama valla billa veteriner tavsiye etti.

   Teşekkür ederim içten yorumun için kantaron çiçeği yağı cidden çok faydalı yaşasın alternatif tıb!

   Beğen

 3. Geri bildirim: Ask.fm’den gelen sorular: Düzenli kullandığım cilt bakım ürünleri | berraque

yorumunu paylas!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s