Ketojenik beslenme nedir?


Merhaba herkese,

Günlerdir sorduğunuz ‘nasıl o kadar inceldin 3 günde’ sorularına yanıt olarak sır gibi sakladığım bu yeni beslenme tarzından bahsedeyim size. Ketojenik diyet ya da beslenme olarak bilinen bu diyeti yazmadan  önce bir kaç hafta kendim deneyeyim, bir sorun ya da sıkıntı çıkarsa diye bekleyeyim ve tam olarak gözlemleyeyim dedim. Öncelikle bu bir diyet değil, yaşam biçimi. Oturtabilirseniz, sağlık sorunlarınız yoksa oldukça sağlıklı ve mantıklı bir beslenme tarzı.

Şimdiye kilo vermeyle alakalı kadar duyduğumuz her şey yalanmış arkadaşlar… Yağsız ve tahıllı beslenme… Meyveye abanmak… Meğer hepsi düşmanmış. Ketojen beslenmede diyetinizin büyük bölümü yağdan oluşuyor. İlk duyduğumda ben de terörize olmuş ve başlamaktan çekinmiştim, ancak ilk 3 günden sonra etkilerini hissetmeye başlayınca okuduğum zaman mantıklı gelen ancak bu yaşıma kadar öğrendiğim şeylerle birebir çakışan yağ meselesi kafamda tamamen boyut atladı.

Ketojenik diyetin temeli şu, yağ yakmak için yağ tüketin. Bunun mantığını şu şekilde açıklıyorlar,

‘Yağ ve protein oranı yüksek fakat karbonhidrat açısından oldukça zayıf olan diyetin adı “Ketozis” teriminden geliyor. Ketozis; vücudun enerji elde etmek için yağları yakması sürecine verilen isim.

Bu süreç, vücut enerji olarak kullanmak üzere yeterli glukoz bulamadığında ve insülin seviyeleri düştüğünde devreye giriyor ve böbreklerin yağ asitlerinden üretiği ketonlar kan dolaşımı yoluyla serbest kalarak enerji olarak kullanılıyor.

Ketojenik diyetler karbonhidrat bakımından düşük özellikte olsa da her düşük karbonhidrat diyeti ketojenik diyet değil.’

Tabii kullanılan yağ ve proteinlerin kalitesi çok önemli, ülkemizde malesef yurtdışı kaynaklarından bulduğum çeşitlerin çoğu yok. Ancak zeytinyağı ve tereyağı gibi dev şifaların tam ortasındayız neyse ki. Bunların yanısıra en önemli yağ hindistan cevizi yağı ve Keten yağı.

Gelelim aldığım besin değeri oranlarına, ben bu oranlara uymak için MyFitnessPal kullandım.

Ketojenik beslenme özellikle kanser hastaları epilepsi tedavisinde çocuklar üzerinde başarıyla yıllardır uygulanıyor, hatta Steve Jobs’ın ömrünü 2-3 yıl daha vücudunu farklı bir şekilde ketosis durumuna sokarak uzatabildiği söyleniyor.

Neyse, gelelim ketojenik beslenmenin faydalarına ve ketosis’in ne demek olduğuna.


Ketojenik beslenme/Ketojenik diyet nedir?

Ketojenik beslenmenin amacı vücudu ketosis denilen duruma getirip, kendi yağ stoğunu enerjiye çevirip yakmasını sağlamaktır. Ben bunun kilo verdirme, özellikle yağ yakma kısmıyla ilgileniyor olsam da 1924 yılında doktor Russell Wilder Mayo clinicte bu beslenme tarzını aslında kilo vermek için değil, kanserli hücrelerin gelişimini durdurmak ve epilepsi hastalığında krizlerin önüne geçmek için geliştirmiştir.

Ketosis durumu yüksek yağ alımı, yeterli protein ve düşük karbonhidrat tüketimiyle elde edilen bir durum, glikoz sevilelerini düşürüp, insülin toleransını yükselterek vücudun enerji kullanımını değiştirip depodan yağ tüketmesini sağlıyor. Yani glikozdan su ve kas erimesi değil, stokladığımız yağ yakımını sağlıyor.

Bu diyeti ve beslenme düzeneğini uygulamadan önce doktorunuza danışmakta fayda var, ve kesinlikle kontrole gidilmeden yapılmasını önermiyorum, zira sağlıklı bireyler için faydalı olduğu gibi bazı hastalıklardan muzdarip insanlara ters tepki verebilir, mesela yüksek kolestrol ya da tansiyon.


Keto’da diyet planı nasıl oluşturulur?

Ketojenik beslenme planı kişiye özel yapılan bir plan. Bunu kendimiz de yapabiliyoruz, karmaşık gelse de aslında bir mantığı var.

Öncelikle Macro’muzu elde etmemiz gerekiyor, macro’nun açılımı macronutrients, yani protein, karbonhidrat ve yağ alım oranlarımız. Gardaşlarımız bunun için müthiş bir site oluşturmuş, o da Keto-Calculator bu siteye istenilen bilgilerimizi girdiğimizde, bize hedeflediğimiz kiloya en sağlıklı şekilde vücudu yokluk sendromuna sokmadan inmek için almamız gereken besin değerlerini veriyor.

Benim oranlarım şu şekilde çıktı mesela,

Featured image

Bir yandan da diyete sağdık kalırsam elde edeceğim optimal kilo kaybınını veriyor. Yukarıda gördüğünüz oranlara göre MyfitnessPal aplikasyonu ile yediğim her şeyin besin değerlerini günlüğüme ekliyorum ve 1600 kalorinin altında kalmak koşulu ile oranlarımı dolduruncaya kadar yemek yiyorum. Bu konuda özgürlük tanıması şahane bir şey. Ama tabii tüketmemem gereken şeyler de var, özellikle karbonhidrat alımı öyle düşük olunca bırakın cheat yapmayı, bazı sebzeleri bile tüketemez oluyorum.


Yasaklı demeyelim de yememem gereken besinler diyelim, onlar nelerdir?

 1. Nişastalı ve şeker oranı yüksek sebzeler (patates, havuç, yerelması, yüksek karbonhidratlı herşey)
 2. Un ve hamurişi (yani açıklamaya gerek yok sanırım)
 3. Meyve ve meyve suları (doğal karbonhidratlar ve şekerler de bize ters)
 4. Tatlılar, şokellalar, nutellalar
 5. Tatlandırıcılı ve/veya işlenmiş gıdalar (işlenmiş gıdalar ketosisi bozuyor)
 6. yoğurt ve süt
 7. Baklagiller

Dostumuz olan besinler

Featured image

günün keto kahvaltısı Tereyağında 2 yumurta 20 gram avokado, yarım domates, 20şer gram roka ve maydonoz, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz – 6 gr karbonhidrat – 43 gr yağ ve 18 gr protein – toplamda 408 kalori

 1. yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, marul, roka
 2. Et, balık, tavuk ve yumurta, ayrıca çok fazla işlem görmemiş şarküteri sucuk, pastırma (yağlı olmaları daha iyi)
 3. Fındık, fıstık, hindistan cevizi, kaju (özellikle un haline getirip düşük karbonhidratlı tarifler yapabiliyorsunuz şu yaptığım düşük karbonhidratlı ekmek gibi)
 4. Çok canınız çekerse meyvelerden az miktarda çilek, böğürtlen ve frambuaz tüketebiliyorsunuz.
 5. Kahve, çay ve türevleri
 6. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tereyağı, hayvansal yağlar, kanola yağı

Şimdi o kadar yağ alımını görüp mideniz kalkmış olabilir, zira ben ilk gördüğümde kalkmıştı, fakat o kadar da zor olmuyor yemeklere iliştirmek. Özellikle yağın doyuruculuğu insanı epey tatmin ediyor. Fakat tüm bunlara nasıl dikkat ediyorum, gelin açıklayayım.

Featured image

Yukarıda bahsettiğim keto ekmek az karbonhidratlı ekmek muadili!

1. Etiket okumayı alışkanlık edinin

Evet etiket okumaktan gözlerim 2 numara attı ama bilinçli tüketim yapmak ve 3.günden itibaren kendimi aşırı iyi hissetmek buna değdi, artık otomatik olarak ne yiyip ne yemememem gerektiğini biliyorum.

2. En yakın arkadaşınız MyFitnessPal

Bu aplikasyonu uzun zamandır duyuyorum ancak kullanmaya hep üşendim açıkçası. Bu beslenme düzeni vasıtasıyla ne kadar işe yarar olduğunu anladım. Keto calculator’ın bana çıkardığı sonuç ve oranları MyFitnessPal’deki günlük almam gereken oranlara uyarladım, yani ne yemiş olursam yazıyorum ve site bana günün devamında kaç kalori alabileceğimi, proteini çok ya da az aldığımı söyleyerek uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılara göre gün içinde ne yiyeceğimi hesap edip sınırlarımın dışına çıkmıyorum.

3. Araştırmacı olun

Benim kadar iştahlı biri bile bu diyeti yapabiliyorsa herkes yapar, bir okuyucum vasıtasıyla hiç motivasyonum olmayan bir dönemde tanıştım, araştırdıkça motivasyonum yerine geldi, hele ilk 3 gün sonu 3 kilo (su da olsa) verip 15 cm kalçadan incelince mehter marşı ile devam etme isteği uyandı içimde.

En çok bilgiyi internetten buldum, özellikle canım bir şey çektiğinde keto bread, keto cake gibi aramalarla müthiş tarifler buldum. Blogda da yazacağım türkçeye çevirip tabii.


Ketosis durumunda olup olmadığımı nereden anlayabilirim?

Bunu anlamak çok kolay değil, aslında ben ketosis olup olmadığımı pek umursamıyorum bile. Ama illa ki ben göreceğim arkadaş diyorsanız Ketosticks denen bir şey var, üstüne çişinizi yaptığınızda durumu size bildiriyor. Bazıları da ağzınızdan asetona benzer bir koku çıktığında ketozis olduğunuzu söylüyor, ben böyle bir şey farketmedim şahsen, biraz iğrenç gelmedi de değil.

Karbonhidrat alımınıza dikkat ettiğiniz sürece bu konuda endişelenmenize gerek olduğunu düşünmüyorum.


Dev tavsiyeler

> Her beslenme stilinde olduğu gibi olmazsa olmazını sudur. 3 litreye yakın su tüketmeniz gerekiyor, rejimde olun ya da olmayın.

> Bunun yanısıra karbonhidratı birden bire kesmenin yan etkisi olarak ilk 3 gün epey zorlu geçiyor, bazı durumlarda ketoflu denen nezleye benzer yanetki de olabiliyormuş, ben karpuz gibiydim vallahi hiç bir şey olmadı sadece canım aşırı şekilde tatlı çekti.

> Bu diyette cheat hakkınız yok, girdiniz mi çıkmamanız gereken bir beslenme tarzı. Farkettiyseniz biraz dukan’a biraz Paleo diyetine biraz da Atkins’e benziyor, ben şahsen bunların hiç birini denemedim, Dukana bir ara yeltendim ama 3 gün saf protein dedikleri an beni kaybettiler. Keto’da en azından az da olsa sebze var.

> Kahveyi sütlü içiyorsanız süt yerine krema kullanın, hem yağ alımınıza destek oluyor hem de kahveyi yumuşatıyor.

> Tatlandırıcı ve diyet içecekler konusunda tartışmalar var, bazıları ketosisden çıkardığını söylerken bazıları tatlı isteklerini bastırıp doygunluk hissi kazandırdığı için tüketmeye devam ettiklerini söylüyor. Benim gözlemlerime göre tatlı isteğini evet bastırıyor ancak kilo vermeyi de baya bir yavaşlatarak etkiliyor. Hem zaten sağlıksız şeyler bunlar, yapabilsem bırakırdım.

> Kalori alımına dikkat etmek gerekiyor, oo ketoda kalori sayılmıyormuş diye söylentiler duysam da inanmıyorum, ne olursa olsun bi 200 kalori kesmek faydalı bana kalırsa. Zaten insan doyuyor.

> Merak ettiğim bir şey olursa en büyük yardımcım google oluyor, En çok yaptığım arama ‘is x keto friendly?’ oluyor genelde.

Featured image

Bunu ben uydurdum mesela, kahvaltılık peynirli yumurtalı sufle. Çok güzel oldu, tarifini yazarım. İçerisinde beyazlarını köpürttüğüm 2 yumurta, kaşar peyniri, tereyağı ve hindistan cevizi var.

> Canım ketojene uygun olmayan bir şey çektiği zaman, mesela un varsa tarifte hindistan cevizi unu ile değiştirerek modifiye ediyorum ve öyle yapıyorum, bir kaç tarif müthiş oldu mesela bu şekilde, ama tabii onları da abartmamak gerekiyor.

> tarifler ne kadar sade olursa ölçümü o kadar kolay ve lezzeti o kadar iyi oluyor.

> ara öğün olarak 1 dilim jambon, 1 dilim eski kaşar, 10 adet kaju, yeşil çay ya da siyah filtre kahve tüketiyorum. Bir kaç gün ara öğün ve atıştırmalığı fazla kaçırdığım için tartıda pek oynama olmadı hatta 100 gram aldım bile. O sebeple bence öğünlere sadık kalmak daha iyi.

> İlk 3 gün ne kadar zor geçtiyse 4. günden itibaren o kadar rahat ve mutlu geçti. 4. günden itibaren iştahımda dev bir kesilme, yediğimden inanılmaz lezzet alma ve kısa sürede doyma keyfini yaşadım. Ancak bol bol tuvalete çıkıyorsunuz o yüzden nereye giderseniz gidin mutlaka tuvaletin yerini önceden öğrenmiş olun diyorum.


Şimdilik bahsetmek istediklerim bu kadar, siz siz olun her zaman dediğim gibi kafanıza estikçe ordan burdan gördüğünüz diyetleri doktorunuza danışmadan uygulamayın. Ben gittim göründüm, yardır dedi doktorum öyle başladım.

Bu beslenme tarzı ile çok komik anılarım oldu son olarak ondan bahsedeyim, bir gün sinemaya gittik Mete’yle, canım öyle fast food çekti ki Mcdonald’s’a gidip ekmeksiz hamburger sipariş ettim, yabancı bloglarda sitelerde görüyorum yapıyorlar, ekmek yerine marul koyuyor bunless burger diye yaptırıveriyorlar çocuğa.

Tabii burda öyle olmadı, gelen korkunc hamburger köftesi ve kırpık kırpık marulların yanısıra bir de Mete ve Mustafa’nın amansızca dalga geçmelerine ve kasadaki çocukların gülüşmelerine maruz kaldım.

durun hatta görseli de şu,

Featured image

tüm garip bakışları ve rezalet anları üstüne çeken o hamburger?? Yine de diyetime sağdık kalmanın özgüveni…paha biçilemez.

Bu yazıyı merak ettiğiniz için yazdım, tekrar ediyorum kontrol ve profesyonel medikal yardım almadan hiç bir diyeti denemenizi tavsiye etmiyorum, birine yarayan yöntem size zararlı olabilir.

Berrak

Ketojenik beslenme nedir?” üzerine 18 yorum

 1. kaç gündür yaptığını ve sendeki sonucun ne olduğunu merak ettim şuan? Bunun dışında herşeyi gayet açık yazmışsın, teşekkürler berraque 😉

  Liked by 1 kişi

 2. berraak ya bişe sorcam sana uygulamayı indirdim ben boyumu yazdım altında how much do you weight? sorusunu cevapladgm halde alert veriyo kabul etmiyo napcam bilemedim yaa 😦

  Beğen

 3. Cogu hamburgercide o seçenek bulunuyor artık hatta adına sports burger vs. diyorlar. Ankara’da bulunmak da yani 😀

  Beğen

 4. aşkım sen bu 43 gram yağdır degildir nasıl hesaplıyorsun bir de böyle bir kahvaltıdan sonra gün içinde ne yiyorsun? Mantıklı geldi bana karatayla bağdaştırdım biraz da bana hesaplamalar kısmı karışık geldi 😦

  Beğen

  • ben yediklerimi myfitnesspal’e yüklüyorum orada oranını gösteriyor günlük almam gereken miktarı. Akşam ve öğlen genelde yeşillik salata tavuk et gibi sıradan şeyler yiyorum ama cozutup keto tarifler denediğim de oluyor

   Beğen

 5. Yaklaşık 6 ay önce, bu beslenme şeklini haftalarca araştırmıştım . Türkçe olan tüm kaynakları okudum ama ilk defa bu kadar detaylı ve tarif veren bir kaynak buldum. Bende çok iyi başlamıştım, üçüncü gün mideme yenik düştüm. Kaynaklardaki Tarif yetersizliğinden sırf kalori dolsun diye zeytinyağı içtiğimi hatırladım Yazıyı okuyunca. Çok kötü günlerdi. Demekki bir gün daha sabretmek gerekiyormuş. Bende ilk defa Kenzo Karagöz diye birinden duymuştun YouTube da kanalı var. Uzun süre yapılmaması gerektiğini söylüyordu, yanlış hatırlamıyorsam. Kilo verip normal beslenme Şekline dönmek gerekiyormuş. Bide ketojenik beslenmede bulk dönemi nasıl olacak? Kaşık Kaşık tereyağı yeriz artık.

  Beğen

 6. Berrak yazdiklarin muhtesem denemek istiyorum,yazdiklarini iceren bi kitapta okumustum adini hatirlamiyorum ama yazdiklarina destek olmasi amaciyla d&r dan sorup alabilirsin bence neyse,ben asil senin doktorunu sormak istiyorum diyestisyene mi gittin buna baslamadan once tavyise eder misin kendi doktorunu? Eger sakincasi yoksa. Iyi geceler 🙂

  Beğen

 7. Bilgilendirme super olmus ,emeginize saglik.bnde yaklasik 10 gundur uyguluyorum,sonuc muhtesem;) sizi takip edebilecegim instagram hesabiniz var mi acaba

  Beğen

 8. Berrak ya bir şey sorucam şimdi ben de bu yola girmeye karar verdim de kilo verdik diyelim nasıl normal hayata adapte olucaz verdiğimizi ekmek yediğimiz anda almayalım? Hiç bunla ilgili bir şey okudun mu? Kolay gelsiiinn:)

  Beğen

 9. Tamamini okudum ancak, eksik ve yanlis bilgiler var. Eger ketosis de olursaniz ara ogun gibi seylere ihtiyaciniz olmaz zira acikmazsiniz. Her dusuk karbonhidratli diyet ketojen degildir demissiniz cok dogru. Ketonun icinde olup olmadiginizi ogrenmek icin idrar testi yapmak sizi yaniltir, diyete girdiginiz ilk bir kac gun dogru sonuc verir daha sonra vucudunuz adapte olduktan sonra sonuclar dogru cikmaz. Parmaginizdan alacaginiz kan ile evde olcum yapabilirsiniz, her ne kadar erisimi suan cok kolay olmasa da nefes testi de 2. bir sik ama idrar testi yaniltici olacaktir. Hamburgerin yanindaki kola mi? Sizi ketosis den cikartacaktir ve ketodan ciktiktan sonra ertesi gun ketosise tekrar giremezsiniz. Seker yakici konumdan, yag yakici konuma gecmeniz icin seker kullanmamalisiniz bu ilk kurallardan biri. Kanola yagi da ketojenik diet icin iyi yaglardan biri degil hindistan cevizi yagi=ghee(hindistan usulu bir teryagi)> tereyagi, hayvansal yaglar>zeytinyagi Yorumlarda da okudum, diger sitelerde de turkce kaynaklarda cok fazla sikinti, kulaktan dolma bilgi dolayisiyla cok fazla yanlis var. Bu diyet bi sure yapip sonra cikacaginiz bir sey degildir. Zira gerek yoktur. Bunu butun hayatiniz boyunca uygulayabilirsiniz cunku aslinda insanin dogasina, genetik yapisina en uygun yemek yeme seklidir. Bu dieti yapip 1 gram eksik vitamin, mineral, besin vs eksik girisi olmaz. Vucudunuz istedigi tum saglikli besini bu dietle saglayabilirsiniz. Ayrica bu diette menu cok genis kisitlamaniz gerken tek sey tahillar, nisastalar, seker ve bunlarin hepsinin muadili var. Ve eger kendinizi ketosise sokabilirseniz (ki bunu anlamak icin kan testi ya da nefes testi yapmaniz cok saglikli olur) caniniz zaten ne islenmis gida cekiyor, ne makarna cekiyor, ne pasta. Evde kendiniz badem unu, hindistan cevizi unu, seker yerine stevia kullanarak zaten istediginiz tatliyi yapabilirsiniz. Cok mu kumpir seviyosunuz patates yerine avakadoyla o kadar guzel oluyor ki ustelik cok saglikli yaglar var icerisinde. Omega 3 u yuksek yaglar tuketmeniz gerekiyor bunlar ustte bahsettigim yaglarda var. Ozellikle kucuk baliklar, dip baligi olmamasina dikkat edin( kisaca civa zehirlenmesi en az olabiliecek deniz canlilari) derisiyle, tavuk dersiyle( gogus kismi degil kesinlikle) kirmizi et yagiyla. Ekmeksiz kofte, adana, urfa ve diger kebaplar bunlarin hepsini tuketin. Ama bu beslenme seklindeki en onemli sey yag alimi yuksek, protein orta, karbonhidrat dusuk olacak. Yumurta, peynir ozellikle sert olanlar eski kasar gibi, krema liste cok uzun. Bahsettigim yaglar disinda yag kullanmayin misir, aycicek, margarin evinizde varsa direk cope atin zira ziyan olacak seyler degil. Kolestrolu olanlara onerilmez demissiniz cok yanlis cok yanlis. İyi kolestrol kotu kolestrol diye bisey var, damar tikanikligi olanlar bu margarin vs kullanan insanlardir. Ketojenik diyette kolestrolunuz iyi hale gecer, damarlarinizda, organlarinizda yaglanmaya falan sebep olmaz aksine iyi hale getirir. Bu dieti uygulayan bir cok obez ve kalp hastasi insan suan cok saglikli bir sekilde hayatlarina devam etmektedirler. Kendisi bir zamanlar obez olan JIMMY MOORE ketojenik dietin tum insanlar tarafindan bilnmesi icin yillardir bir suru kitap, radyo yayini, blog yayinlamaktadir. Bu diet kilo verene kadar yapacaginiz birsey degil, ketonun gercek anlamda tadina varinca zaten birakmayacaksiniz. Ana akim beslenme seklinin yanlislarini kendiniz gozlemleyip fark edeceksiniz zaten. Siz hasta ve yagli olmazsaniz, marketlerde satilan urunler aliskanlik etkisi yapmazsa hastaneler, spor salonlari, gida endustrisinin hali ne olur. Sizleri dusuk yagli dietlerle ac birakiyorlar ki bir hafta sonra daha cok cukulata daha cok cips daha cok abur cubur daha cok makarna daha cok pasta tukeitin ve 1 ay sonra bunlari yaptiginiza pisman olup, diyetisyene gidin, spora yazilin, yagsiz ve diet gidalarla ac kalin. Ne kadar dayanabiliyorsunuz ki bu dietlere 2 hafta mi? Hepsi siz daha cok tuketin diye. Antartika da binlerce yildir eskimolar yasiyorlar bir tane bitki, bir tane seker, bir karbonhidrat kaynagi yok! Ama ketojenik diette bitki sinirlamasi da yok gibi bir sey aslinda duzgun arastirirsaniz gorursunuz. Turkce yayinlardan uzak durun jimmy moore un etrafindan gidin. Cok leziz tarifler var ama zaten ketodaysaniz aklinizi yemekle bozmuyorsunuz. Diet diet diyip duruyorum ama diet zayiflamak icin yenilen yemek demek degil arkadaslar turkiye de bunun da anlami bilinmiyor. Cips dieti de yapabilirsiniz, kizarmis patates dietide. Ketojenik olmak vucudun yag yakma safhasinin adidir, bu beslenme sekline de ketojenik beslenme denir ya da diet diyin, karton de beton de fark etmez. Ben surekli acikan, surekli yemek yiyen birisiydim. Yemek yemeyi cok seviyorum. Keto oldugumdan beri gunde 2 ogun yemek yetiyor fazlasina ihtiyac duymuyorum ve keto yemekler, tatlilar, atistirmaliklar inanilmaz derecede lezzetli. Ketojenik yemek tarifi kitaplari var ingilizce bilmemek cok onemli degil sozlukten 1 teaspoon butter i cevirtmek cok zor degil. Telefondan yaziyorum yoruldum

  Liked by 1 kişi

  • Yazdiklarimdan spor yapmak kotudur cikmasin. Spor cok iyi biseydir ancak karbonhidrat tuketiminizden dolayi sizi saatlerce kosu bandinda kosturular hal bu ki yarim saat 45 dk lik bir calisma herseyinize, her yerinize yeter. Bu beslenme sekliyle saatlerinizi spor salonunda heba etmenize gerek yok para harcamaniza da( hic spor gecmisiniz yoksa, dogru pozisyonda agirlik kaldirmayi vs ogrnemek icin gidin ama youtube da alasi var, o da ayri) Berrak, ben zayiflamak icin yapiyorum zaten demis zayiflamak icin keto ya girmesenizde olur. Karbonhidrati zaten kesince ister istemez zatiflarsiniz👍

   Liked by 1 kişi

 10. Çok keyifli bir yazıydı, güle güle okudum, yazı da çok bilgilendirici ve özdü, teşekkürler. Ben de mcdonaldsta eminim aynı şeyi yaşarım 🙂
  Keto diyete başladıpım ilk 4 gün fena nezle oldum. Gözyaşlarım hep burnumdan aktı, sile sile burnum sotuldu :)) Sürekli hapşırık da hapşırık… Sonrasındaki hafta ise psikolojimde bile olumlu etkiler oldu. Artık ne olduysa kuş gibi hafifledim, beyin kimyam değişti herhalde çok neşeli oldum. Hiç böyle mutlu, eğlenerek diyet yapmamıştım 🙂

  Beğen

 11. Selam Berrak, paylasim icin tesekkurler. ne yazik ki ben de bu konuda Turkce kaynak bulmakta zorlananlardanim. Sana iki sorum olacak?
  ketosis icin kan/ idrar testi kagitlari turkiye’de satan yer var mi?
  myfitnesspali bir haftadir kullaniyorum fakat ayni urun cok farkli nutrition bilgileri var. sen nasil seciyordun bu bilgileri? aldigimiz/yaptigimiz her yemegin etiketi yok ki:(

  tekrar tesekkurler

  Beğen

 12. Yazınızı ilgiyle okudum, paylaştığınız yararlı bilgiler için teşekkür ederim.
  2,5 haftadır ketojenik diyet yaptığımı sanıyordum, ancak yazınızı okuduktan sonra hatalarımı görme şansım oldu.Size müsaadenizle 3 sorum olacak:
  1-Ketocalculator a göre %63 yag, %30 protein ve %7 carb almam gerekiyormuş.Kendi tüketimimi hesapladığımda ise, %55 yağ, %30 protein ve %15 carb tüketmekteyim.
  Bu ketosis e girmeme engel midir?
  2-Carb tüketimimin yarısı kahveyi sütlü içtiğim için.Ancak sütsüz kahve de içemiyorum.Süt yerine krema önermişsiniz, ilk bakışta sorunumu çözer gibi görünüyor, carb ı daha düşük, yağı ise çok daha fazla.Süte alternatif, sütten daha az carb içeren, ve biraz daha fazla yağ içeren ne kullanabilirim, bana önerebileceğiniz birşey var mı?
  3-Myfitnesspal de makro oranlarım çok farklı çıkıyor, %50 carb, 30 protein ve 20 yağ gibi.Bunları değiştiremedim.Premium üye olup değiştirmemi mi önerirsiniz, yoksa ketocalculator sonuçlarını baz alıp, myfitnesspal de günlük tüketimimi buna uydurmaya çalışmamı mı?
  Cevaplarınızı merakla bekleyeceğim, şimdiden teşekkür ederim 🙂

  Beğen

  • Vermiş olduğunuz yüzdeler kişiden kişiye değişmektedir. Siz nerede ketoda olursunuz, bunu öğrenmenin yollarını ilk yorumumda yazmıştım. Kahvenin içine tereyağı denediniz mi ben çok seviyorum şahsen

   Beğen

yorumunu paylas!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s