Belgesel izlemek yüreğimi burkuyor…


Merhaba herkese,
Bugün ele alacağım konu her zaman olduğu gibi oldukça kişisel. Belgesel izleyemiyorum arkadaşlar.

Bu yazının ne kadar saçma olacağı konusunda size bir kıstas çizemem ancak yazacaklarım konusunda oldukça ciddiyim. İnsanoğlu olarak dünyanın ve ekosistemimizin ağzına sıçmış olduğumuz apaçık ortada. İklimleri mi değiştirmedik, meyvelerin sebzelerin genetikleriyle mi oynamadık, neler neler yaptık. Bu bilince hepimiz sahibiz, bazılarımız işleri düzeltmek için elinden geleni yaparken bazılarımız bu durumu görmezden geliyor, sonuç olarak ceremesini dünyayı istila edenler olarak hepimiz çekiyoruz.

Peki ya belgesel çekenler, kameramanlar, doğayı en yakından takip eden ve kayda alan o çalışkan kesim ne yapıyor. Tam olarak duyarlılık boyutlarını bilmesem de (bir kaç haber okudum aslında, Life, Frozen Planet gibi dev yapımların yönetmen ve seslendirmeni Sir David Attenborough bazı çekimlerde planlı çekim yöntemi ile bir kaç hayvanın açlıktan ölmesine önayak bile olmuş, haber linki için tıktık), bence yazılı bir şekilde hazırlanmış, hayvan hakları örgütlerinin onayından geçmiş bir kaç kurala uymaları gerekiyor.

Kalbim kaldırmıyor arkadaşlar, biliyorum hislenecek bu mu kaldı o kadar dert tasa içersinde diye sorular yöneltmek istiyorsunuz ancak işin doğrusu içim burkuluyor. Trollemiyorum cidden sinirlerim bozuluyor. Annesini kaybeden buffaloya üzüldüm dün mesela, annesi sürüden ayrılıp günlerce yavruyu aradı… Ne olur kameraman abi, yavruyu itelesen sürüye, anan burda desen yol göstersen…

Onu da geçtim, belki korkar kaçar daha da kötü sonuçlar doğurur, haklısın hadi o olmadı, geçen gün izlediğim belgeselde anne kutup ayısı yeni uyanmış kış uykusundan, yazık zaten normalde nisanda uyanması gereken uykudan anasını bellediğimiz ozon ve diğer sebepler yüzünden ta ocak ayında uyandı gariban, yemek yemesi lazım ki yağ tabakasını yenileyebilsin, yavruşlarını besleyebilsin, sütü gelsin, yok… üstünde dolaşıp balık avlamak için delik açabileceği buz tabakası, belki yıllardır avlandığı yer bu sene yok… Ne yapacak, yürü allah yürü bulamadı hiç bir şey. Sonunda gitti yüze yüze başka bir aysberge, üstünde açlıktan bayıldı, yavrular perişan. Halbuki azcık yağlı bir şeyler atsan yolunun üstüne dayanacak bir sonraki avını bulana kadar. Ne oldu zaten 3-5 tane kalmış kutup ayılarından bir aile daha yokoldu, THANKS OBAMA…

Şu hayatta bir zevkim vardı o da mahvoldu anlayacağınız. Gidip amazonda safari yapmaktan başka çarem yok ona da param yetmiyor.

Twitterdan takip edenleriniz her gece dayanamayıp belgesel izlerken attığım tvitleri biliyordur,

bu yazıyı da biraz twitterdan gazı alamadığım için yazdım. İçimdeki hüzün bitmedi gitti. Bundan böyle yapacak en iyi şey youtube’dan hayvan kurtarma videoları izlemek olacak sanırım.


Tepkili vatandaş Berrakue sundu…

yorumunu paylas!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s