Yapraktan sukülent çoğaltmak


Merhaba herkese,

Beni sosyal mecralardan takip edenlerin de bildiği gibi bahçecilik hobimi oldukça geliştirmiş durumdayım üzerinize afiyet. Artık, aylar boyunca deneme yanılma yaparak, bir çoğunu da kedilerime kurban vererek sonunda bu işini çözdüğümü gururla deklare edebilirim. Aslında çözeli baya bir zaman oluyor ama nedense blogculuk işini bir süredir unutmuştum, ya da yazmaya vakit bulamıyordum (bende bu bi bahane daha ziyade kış bunalımındaydım).

Kaç kişiye birden sözünü verdim bilmiyorum ama artık yazmam gereken bir yazıydı bu. Güneşsizlikten uzayan, düşüp dalları yaprakları kırılan sukülentleriniz itinayla çoğaltılır, saksılarınıza kardeş üretilir.

2016-04-20-04.04.33-1.jpg.jpeg

Yazıya başlamadan önce belirtmeliyim ki bu oldukça kolay bir iş, fakat zaman almıyor diyemeyeceğim. Bazı sukülent türleri daha hızlı filizlenip büyürken bazıları daha yavaş büyüyor hatta bazen filiz vermeden sadece kök salmaya başlıyor. Bu sebeple bir çok yaprakla başlayıp süreci gözlemlemek en sağlıklısı.

1. Aşama: Yaprakları ayırma – Kelle kesme

Çoğaltacağınız yaprakları seçerken mümkün olduğunca alt dallardan ve sağlıklı suyu çekilmemiş yapraklardan seçmeniz önemli, gözlemlerime göre tombalak ve gözünün feri kaçmamış yapraklardan daha coşkulu filizler çıkıyor.

2016-04-11-07.58.46-2.jpg.jpeg

Yaprakları gövdeden ayırırken dikkat etmeniz gereken kısım yaprakların dala bağlı olduğu noktaya zarar vermeden nazikçe koparmanız. Bunu yapmanın en sağlıklı yolu, yaprağı hafifçe çekerek sağa sola sallayarak kendiliğinden kopmasını sağlamak. Dibinden tutarak yaptığınız takdirde yaprağı da kırmazsınız. Kırılan yaprakların yaraları iyileşmediği için çoğunlukla sonuç vermiyorlar. Fakat yine de kırılan yaprakları da atmayın, zira bu bitki türleri yaşamaya aç oldukları için her durumda hayata tutunmaya çalışıyorlar. Sukülentleri öldürmenin neredeyse tek yolu fazla sulamak ve mantar hastalığı. Saksının dibine kendiliğinden düşen yapraklar bile bazen siz hiç bir şey yapmasanız dahi kendiliğinden büyüyebiliyor.

Kopardığınız yaprakların diplerinin temiz olduğuna emin olduktan sonra sıra ikinci aşamaya geliyor. Bu arada çıplak kalan sukülent sapını sakın atmayın, onunla daha işimiz var.

2. Aşama: Yaraların iyileşmesi – Callus dönemi

Kopardığımız yaprakların filiz verecekleri noktalar, eskiden sapa bağlı olan kök kısmı. Kopardığımız kök kısmının saptan özsuyunu edindiği kısmı şu an açıkta olduğu için hastalık ve mantar gibi sıkıntılar çekmeye çok açık. Bu yaraların iyileşmesi için yaprakları temiz bir tepsi ya da tülbentin üstünde 5-7 gün arası dinlendirmemiz gerekiyor. Bu dönemin adı Callus dönemi, ancak yaralar iyileşip kapandıktan sonra kök verme olayına geçiliyor ve atlanmaması gereken bir step.

2016-04-11-07.58.38-1.jpg.jpeg

3. Aşama: Toprağa yatırış

Bu kısımda ihtiyacımız olan şeyler, 1 adet fısfıs, derin olmayan ve yapraklarınızı yatay şekilde sığdırabilecek bir kap ve toprak.

 

Yaprakları toprağa dikme gibi bir şey yapmıyoruz, yaraları iyileşen ve callus dönemini atlatan yapraklarımızı içine toprağı 3-4 cm kalınlıkta eşitçe döktüğümüz kabımıza istediğimiz şekilde yatay şekilde yerleştiriyoruz. Toprağa ulaşma hevesi ve heyecanı köklerin uzamasını sağlayacak, tombiş yapraklar da bu dönemde kökler toprağa ulaşıp ilk filizler çıkıp büyüyene kadar yeni yaprakları besleyecek. Bu yüzden kullanacağınız yaprakların sağlıklı olması önemli.

ımg_20160211_152913.jpg.jpeg

Yerleşen yapraklarınızı 1 hafta hiç fısfıslamayın derim, callus dönemi bitmemiş olan yapraklar bu esnada iyileşmeye devam edebilir böylece. Daha sonra haftada 2 kereye kadar fısfısla köklere doğru güzelce sulayabilirsiniz. Çok su vermemeye yine de dikkat edin zaten etli yapraklı bitkiler, kendi suları var çok da bize muhtaç değiller yani, thug life takılıyolar.

Toprağa yerleştirme şekliniz yatay olmak koşuluyla tamamen size kalmış, bu arkadaşlara vallahi ne yalan söyleyeyim en az 2-3 ay bakacağımız için kalpler yıldızlar nasıl isterseniz dizebilirsiniz ama çok dipdibe yapmasanız iyi olur kökler karışabiliyor çok uzarsa.

20160211_152110-01.jpeg

Eğer sizin de benim gibi aşırı yaramaz ve tıynetsiz (3 saksı sukülentimi deviren ve yaprakları çiğneyen Jon Snow Arif gibi) bir kediniz varsa üstüne tel kapatabilirsiniz. Fakat kavanoz ya da cam kapak gibi şeylerle hava almasını önlememelisiniz, hava çok önemli.

En önemli hususlardan bir diğeri de ışık. Şimdi havalar ısınıyor yaz geliyor, tamam bu bitkiler kuraklığı sever ama cayır cayır cehennem güneşinden de korumak lazım. Günün 7-8 saati yatay ışık alan bir pencerenin önüne koyarsanız sağlıklı bebekleriniz olur, hiç güneş görmezse de saçmasapan uzunlukta göğe doğru yükselmeye başlarlar. Yani ışıksız bırakmıyoruz, fazlasından da kaçınıyoruz.

2016-04-11-07.57.49-2.jpg.jpeg

tepsiye dizebileceğiniz gibi viyollere de dikebilirsiniz.

Sukülentim çok uzadı ne yapayım?

KELLESİ VURULA! Şaka yapmıyorum.

Çok absürd bir şekilde uzayan sukülentlerin derdi ışığa ulaşmaktır. Demek ki onu koyduğunuz ortam yeterince güneş görmüyor, o da allah ne verdiyse, ışık alabilmek için uzuyor da uzuyor. Sukülentlerin bebeksi rozet görünümünün kaybolması ve tipinin kaymasının sebebi budur.

Bu problemi amansız bir osmanlı padişahı gibi kellesini keserek halledebiliyoruz neyse ki.

2016-04-11-07.58.40-2.jpg.jpeg

Bunun için çok keskin ve temiz bir bıçağa ihtiyacımız var. Uzamış sukülentinizi, sapının bir bölümü toprağa gömülecek kadar bırakarak keseceğiz. Yaklaşık 4-5 cm olabilir, ama bitkinizin türüne göre daha çok ya da daha az da olabilir. yeter ki en az 2-3 cm’lik kısmı toprağa gömülecek kadar pay bıraksın. Kafasını kestiğimiz sukülenti yapraklara yaptığımız gibi 4-6 gün arası temiz ve üstü açık bir tabakta muhafaza edeceğiz ki yaraları iyileşsin kök salmaya hazır olsun. Daha sonra da tek kalan iş kendisini dikmek.

Sap kısmını da sakın ziyan etmeyin, yaprakları ilk anlattığım çoğaltma yöntemiyle üretebilirsiniz. Kalan boş sapı ise toprakta dikili bırakın, çoğu zaman o da koparılan yaprak kısımlarından tomurcuk veriyor.

Yukarıda da dediğim gibi, sukülentlerin filiz verme hızı cinsine göre değişebiliyor. Eğer bu işte yeniyseniz en hızlı büyüyen cins olan Echeveria Graptopetalum olabilir, zira kendisi oldukça güçlü bir cins. Kedim arifin gazabından bile sağ çıkmayı başardı.

2016-04-11-07.54.21-1.jpg.jpeg

Kazazede Sukülentim

Sonuç:

Görsellerdeki yapraklar yaklaşık 3 ayda rozetlendi ve geçtşiğimiz hafta da onları yapraktan ayırarak yeni saksılarına diktim. Hala küçük oldukları için üstlerine aşırı rüzgar, yağmur ve güneşten korunma sağlayacak tabansız teraryumu yerleştirdim. Yaklaşık 1.5-2 sene içersinde diğer teraryumda gördüğünüz sukülent kadar olacaklar. Dediğim gibi yapımı kolay fakat gelişmeleri zaman alıyor.

2016-04-20-04.08.06-1.jpg.jpeg

Bu arada fotoğraflarda gördüğünüz teraryum fanusları Ablam ve erkek arkadaşı Sercan ile kurduğumuz Mudita Crafts’tan, linki buraya bırakıyorum. Mudita Crafts‘i nasıl kurduk, neler yapıyoruz o da başka bir yazının konusu olacak, yoksa bu postu sonsuza dek yazmaya devam edeceğim gibi geliyor.

2016-04-20-04.32.12-2.jpg.jpeg

Aklınıza takılan bir husus olursa aşağı yorum yazabilirsiniz, herkese iyi bahçıvanlıklar ❤

 

Yapraktan sukülent çoğaltmak” üzerine 12 yorum

 1. Vallahi okadar güzel anlatmişşınız ki sorulacak hiçbir soru kalmadı 😍saygıyla eğiliyorum☝sabaha bikacsaat kalmiş olmasına rağmen bebeklerimi toprapa bıraktım bile 🤗👼💟

  Beğen

 2. Merhaba, sukulent için uygun toprak nedir? Bir süredir minik saksisinda olan sukulentin toprak değişimine veya saksı büyütmeye ihtiyacı var mıdir?

  Beğen

 3. Benim sukulentimin ortasından bir tane uzadı gidiyor onu kesersem sukulente yada yeni tomurcuga zarar verir miyim acaba ne yapmaliyim

  Beğen

 4. Acaba yaprakları toorak yerine pamukta çoğaltmak mümkün mü? Bir de o ikinci aşamayı atlasak sonuç alamaz mıyız? Yani bazılar kendileri düşüp kök salıyırlar mesela, bizimkilere de aynısı olmaz mı?
  Çok teşekkürler bu güzel anlatımınız için! 🙂

  Beğen

 5. Acaba yaprakları toorak yerine pamukta çoğaltmak mümkün mü? Bir de o ikinci aşamayı atlasak sonuç alamaz mıyız? Yani bazılar kendileri düşüp kök salıyırlar mesela, bizimkilere de aynısı olmaz mı?
  Çok teşekkürler bu güzel anlatımınız için! 🙂

  Beğen

 6. Merhabalar benim sukulentimin gövdesi koyu bir şekilde pembeleşmiş ve alt yapraklari solmuş durumda üst yaprakları hala iyi, aldigim yerdeki kadin 20 gunde bir sulayin demisti halbuki sadece 2 haftalik bir yolculuga çıktım geri dondugumde bu haldeydi tekrar biraz suladim güneşe koydum belirli araliklarla geri aldim falan ama yok düzelmedi gövdesi hala koyu pembe 😦 neden olmus olabilir nasil duzeltebilirim sizce ? :/

  Beğen

 7. Merhaba, benim sukulent türüm aleovereye benzeyen türden çok sulamış olmaylım ki kökü çürümüş bende çok çürümemiş kısımlarını azıcık kestim ve peçete üzerinde bugün dinlenmehe bıraktım sizce ne yapmalıyım tutar mı sizin anlattığınız şekilde yapsam?

  Beğen

 8. Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler benim bir sorum vardı size ben yanlışlıkla bitkimin üstüne ağır bişey koydum😔ve sonrasında yaprakları soldu çürüdü gibi oldu iyi olduğunu düşündüğüm 3-4tanesini de kopardım sizin gibi tekrardan toprağa dikme ümidiyle yalnız onların da yarısı iyi durumda gibi şu anda bekletme aşamasındayım sizce sonuç nasıl olur

  Beğen

yorumunu paylas!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s