Evde bira yaptık, çok da güzel oldu!


+18 Alkol dostunuz değildir. +18

18 yaşının altındakiler acil bu sayfayı kapasın alkol konuşacağız.


Hobicilik size göre değil mi? DIY projeler sinirinize mi dokunuyor? “Ay uğraşamam ben” gider yapılmışını alırım” mı diyorsunuz? Tüm söylediklerinizi geri alacağınız bir akımla sizi tanıştırayım; evde bira yapmak.

Akşam işten gelmişsin, bi yorgunluk biran var günlük lüksün, o da olmuş 8-10 lira. Zaten varsa yoksa pils bulabiliyorsun en kolay, tek çeşit. “Öyle keyif mi olur be Sırbistan’da çeşit çeşit bira 3 lira” diye isyan ettiğimiz bir gün aldık bira kitlerimizi Onur’la. Ne zamandır aklımızdaydı yani ama işe ciddi anlamda girişimiz böyle oldu. Onur’u çeşit bolluğu ve deneysellik cezbetti, beni de evde yapılması ve fiyat performans yüksekliği.

Sahip olduğum her platformdan yeterince paylaşmamışım gibi gelip biraz da blogda Onur’la nasıl kendi biralarımızı yaptığımızı anlatmak istedim.

Processed with VSCO with a8 preset

Adım adım nasıl yaparsınız değil de, yapabilir misiniz, kolay mı zor mu, ne kadar süre alıyor, toplamda kaç para tutuyor bunlardan bahsedip, bireysel tecrübelerimizden bahsedeceğim. Zira bira kitini aldığınız zaman, içindeki gayet anlaşılır bir şekilde yazılmış olan kitapçıkta, şüpheye mahal vermeden anlatılıyor nasıl yapıldığı.

Biz mühimmatların hepsini butik bira’dan alıyoruz. Bahsedeceğim tüm ürünleri ordan bulabilirsiniz. (Viral miral değil valla bastık parayı aldık zaten bana kimse viral vermiyor ama keşke verseler ay sonu yaklaştı) tüm ürünler derken klorak ve şişe yıkadığımız leğenler hariç belirtmeme gerek yok herhaldehjf)


1) Bira kitini seçmek

İlk biramız olacağı için biz çok hayal kurmayalım, önce bi deneyelim bakalım, alışkın olduğumuz, iyisini kötüsünü ayırt edebileceğimiz bir birayla başlayalım dedik, hali hazırda başlangıç setinin içinde standart olan Pils türü birayı aldık. Pils Efes biraya benziyor gibi, Pilsner dediğimiz hani. Uzmanlar başlangıç setine koydularsa bir bildikleri vardır herhalde. Ne bileyim temel başlangıç bilgilerinin hepsini öğrenip deneyebileceğimiz bir bira olur dedik.

Başlangıç setinin içinde ihtiyacınız olan her şey mevcut. Mayalanmayı yapacağınız kova, mayaların aktivitesini gözlemleyebileceğiniz hava kilidi, temizlik için arındırıcı/durulayıcı, şişe kapakları, şişe kapağı takmaya yarayan alet, karıştırma çubuğu, şişe dolum borusu, şişe temizleyici…

Processed with VSCO with a6 preset

Bu seti bir kere alıyorsunuz, her bira yapışınızda kullanıyorsunuz. 2. seri biranızı yaparken sadece içinde mayası, malt özü bulunan bira kitinizi alıyorsunuz.

2) Başlangıç seti dışında almanız gerekenler

 • 1 damacana su, hatta net olmak gerekirse tam 23 litre, çünkü musluk suyu olmaz, kapalı damacana suyu olması lazım.
 • 1 kilo beyaz toz şeker (başlangıç setindeki bira kiti için şeker gerekli, ilerleyen seviyelerde şekeri malt özü ile değiştirip çılgın atabilirsiniz, . Yok ben advanced seviyeden başlayacağım diyorsanız, siteden malt özü alıp şeker yerine onu da koyabilirsiniz ama ilk deneme için bizim gözümüz yemedi. Yani benim yemedi yoksa Onur çok hevesliydi.)

3) Hazırlık ve temizlik

Arkadaşlar bu hazırlık ve temizlik kısmı çok önemli, öyle öğrenci evi toplar gibi savsak bir şekilde yaparsanız feci sonuçlar doğabilir. Özellikle hijyen kısmı çok elzem çünkü en ufak bir mikrop, bakteri girişinde hayata 4 elle sarılması gereken mayayı üzebilir, alkol ve lezzet üreten o minnoş aktif maya baktericiklerini öldürebilirsiniz. O yüzden kitaba göre gitmekte ve dikkatli olmakta fayda var. Bana göre en meşakatli nokta bu ve sanırım haklıyım. Şuraya kontamine olmuş (bok olmuş) setler yüzünden patlayan şişe örneklerini göstereyim ki iyice dikkatli olun ve aklınızda yer etsin.

BottleBombs

görsel alıntı

 • Başlangıç olarak kitten çıkan musluğu kovaya takıp içine musluktan su doldurup bir köşeye alıyoruz ki sızdırmadığından emin olalım. Bu kova kapağı ve musluğu kapalı bir şekilde 2-4 hafta mayalanmayı bekleyecek, sızdırmaması önemli.
 • Başlangıç kitiyle birlikte size üzerinde temizleyici ve arındırıcı yazan iki minik kavanoz da gönderiyorlar, minik duruyorlar ama sizi uzun süre idare edecek miktarlar aslında bunlar. Önce 1.5 çay kaşığı temizleyiciyi 2.5 su bardağı suda çözüp elde ettiğimiz suyla kovayı ve tüm aletleri temiz bir süngerle temizliyoruz. Ardından çeşme suyu ile duruluyoruz.

Processed with VSCO with a7 preset

 • Daha sonra aynı alet edevatı arındırıcı ile köpürtüp kurumaya bırakıyoruz. Üstünde kurumasının sağlık açısından hiç bir zararı bulunmuyor, bu deterjan gibi bir şey değil.
 • Aletleri köpürttüğümüz bu arındırıcının suyunu dökmüyoruz kullanacağız birazdan zira.
 • Başlangıç setinden çıkan sıvı malt özünü kaynamış su dolu tencereye oturtup bekleyin, altında ufak folyo ambalajlı maya var, onu sakın kaybetmeyin, biz dağınıklıkta bi an kaybettik anlamsız paniklemeler yaşadık.

4) Bira yapımı (heyecanlı kısım bölüm: 1)

 • Öncelikle 2 litre çeşme suyu kaynatıp bekliyoruz, bu suda şekeri ve maltı eriteceğiz. Gelirken kettle’ın düğmesine basın yani.
 • Tüm o dezenfekte ettiğimiz aletlerin bu noktadan sonra hiç bir yere temas etmemesi gerekiyor, yoksa yukarıda gördüğünüz korkunçlu şişe patlaması olayı yaşanabilir. Gözünüz korkmasın, ama korksun da… Dikkat edin yani.
 • Kovaya şekeri koyup, kaynattığımız suyun 1 litresinde eritiyoruz.
 • Malt özünü de bu şekerli suya ekliyoruz, malt özünün poşet/teneke’de kalan kalıntısını da, kalan 1 litre suyla çalkalayıp kovaya ekliyoruz. Asla ziyan yok, hastasıyım.

Processed with VSCO with a8 preset

 • Kovayı nerede bekleteceksek oraya taşıyıp (aşırı fazla ışık almayan, oda sıcaklığında (18-22 derece civarı) bir yer olması daha iyi)), üstüne 23 litre olacak şekilde 1 damacana suyu ekliyoruz. Biliyorum damacanalar 19 litre, bir şişe daha ekleyiverin işte ona.
 • Dezenfekte ettiğimiz karıştırma çubuğu ile hepsini karıştırıp kapağı kapatıyoruz. Henüz işimiz bitmedi, bi de kovayı ileri geri hareketlerle çalkalıyoruz ki içine az sonra atacağınız mayanın canlanması ve çoğalması için yeterli oksijen oluşsun.
 • Çalkaladıktan sonra o malt özünün tepesine yapışık ufak paketteki mayayı açıp, kovadaki şerbetin köpüksüz yerine döküyoruz. Karıştırma falan yok artık, salacağız mayaları kendi kendilerine şişip, aktive olmaya başlayacaklar.

IMG_4324.JPG

5) Hava kilidi ve gaz çıkışı (a.k.a. bebişkoların ilk adımları :’) )

 • Kovamızın tepesinde bi delik var, oraya gaz çıkışını gözlemlediğimiz hem de tıpa görevini gören hava kilidini takıyoruz. (daha önce dezenfekte etmiştik arındıcıyla, çünkü şişe patlama terörü yukarıda görüyorsunuz….)
 • Üstündeki çizgiye kadar hava kilidine su dolduruyoruz.
 • 48 saat içinde bu hava kilidinin içinde fokurdamalar, blup blup seslerle gaz çıkışı yaşanacak. Çocukların ilk adımları gibi :’)
 • Kovanın üzerinde yapışık derece şeridi var, 15-25 derece aralığında olması önemli mayanın işini yapması için 13 derece altında mayalar mefta olabiliyor.

6) Bekleme

 • Bu aşamada bir şey yapmıyoruz en az 2 hafta bekleyeceğiz, gazlanma bitmediyse 3 hafta da olabilir. Daha uzun bile tutan var ama o bir sonraki seviye biz şimdi başlangıç setinden bahsedelim.
 • Gazlanma 2 hafta boyunca azalarak devam edecek. Fakat mesela bizim kitimizin gazlanması 3. haftanın sonuna kadar bitmedi, şişelerin patlamasından korkup ölçüm seti aldık ve şişelemeye hazır olduğundan emin olduk. Çünkü o şişeler patlasaydı bu işe tövbe edebilirdim, en büyük korkum bu oldu yolculuk boyunca.

7) Şişeleme 1. bölüm (Şişe bulmak ve temizliği)

 • Yukarıda dediğim gibi biz ölçüm kiti de aldık sonradan, gazlanma bitmeyince beni bi endişe sarmıştı. Zaten bir kere alıyorsun her kitte kullanıyorsun.
 • Ölçümü yaptık, şişeleme vakti gelmişti. Bebişlerimizi doldurmaya hazırdık.

IMG_4326.JPG

 • Emektar tekelci abimizi aradık, pek severiz kendisini bahsetmiştik bu işten de zaten. Depozitolu 2 kasa 40 adet şişe aldık. Depozitosunu ödeyerek siz de tekel bayiilerinden edinebilirsiniz şişeleri. Ben zaten bi 10-12 tane biriktirmiştim. Kasaların tanesini 5 liraya, şişelerin tanesini de depozito fiyatı olan 25 kuruşa aldık.
 • Depozitosuz şişe kullanmak tavsiye edilmiyor, özellikle bomonti şişeleri çok ince oldukları için basınçtan patlayabiliyormuş. Şu şişe patlaması en korktuğum şey yemin ederim.

IMG_3055.JPG

 • Yok istemem derseniz butik bira’nın sitesinde de şişe satılıyor.
 • Biz gelen şişeleri önce ılık su içersinde klorakla bekklettik, böylece etiketleri kolay söküldü pis mikroplar da defolup gitti.
 • Sonrasında şişeleri, kova ve alet edevat temizliğinde kullandığımız temizleyici ve arındırıcıyla fırçaladık ve çalkaladık.
 • Kurumaları için ters çevirip bekledik. (hiç bir yere temas etmemesi gerektiğinden biz bulaşık makinesinin tellerine yerleştirdik şişeleri, öncesinde telleri temizleyici ve durulayıcıyla silmiştik ÇÜNKÜ ŞİŞELER PATLAYABİLİR DEFOLUN MİKROPLAR.)

IMG_3057.JPG

8) Şişeleme 2. bölüm (O biralar dökülsün, kapaklar kapansın lütfen)

 • Fazla malt özünüz yoksa, bira şişelerine şeker koymak gerekiyor. Çünkü şişeledik bitti hadi yarın içelim gibi bir durum yok. Şişede mayalanma devam ediyor, ve o mayaların beslenmesi için şeker gerek.
 • 50cclik şişe için 2 küp şeker ya da 4 gram şekeri kurumuş şişelere koyuyoruz.
 • Bira kovasını yüksek bir yere (mutfak bankosu gibi) koyup dolum borusunu takıyoruz ve başlıyoruz şişelere doldurmaya.
 • Altına tabak kova gibi bir şey koyarsanız iyi oluyor, yere damladığı için.

IMG_4328.JPG

 • Dolan şişeleri, başlangıç setinden çıkan kapaklarıyla ve kapama aletiyle kapaklıyoruz.
 • Onur bana sürpriz yaparak etiket de bastırmıştı, evin en yaşlı kedisi Kırpık ilham oldu ve bu minnoş etiketleri bu esnada yapıştırdık.

9) Şişede bekleme süresi

 • “Şişeledik hadi atın buzdolabına da gömelim” olmuyor demiş miydim? Demiştim ama tekrarlayalım. Şişeler loş bir ortamda en az 1 hafta boyunca bekleyecek ki açtığımızda tıss desin, bardağa döktüğümüzde köpüklenme oluşsun, fermantasyon devam etsin.
 • 1 haftadan daha uzun beklettikçe daha da lezzetleniyor bu arada. İlk açtıklarım ve 2. ve 3. hafta açtıklarımla arada güzel bir fark var.

IMG_4329.JPG

 • Bende şişe patlama fobisi oluştuğu için, kasaların üstüne kalınca bir bez örttüm ki patlarsa bez hem birayı emsin, hem de camlar etrafa sıçramasın. Neyse ki öyle bir şey olmadı. Zaten temizliğe özen gösterip, zamanından erken şişelemezseniz patlama çok olmuyor diyorlar.

10) Gömüş

 • Biramızı güzelce soğutuyoruz.
 • Açacağımızı elimize alıyoruz.
 • Şişemizi açıyoruz.
 • Tısslamayı dikkatle dinliyoruz.
 • Bardağa döküyor ve köpüklenme oranına bakıyoruz.
 • İlk yudumumuzu alıyoruz.
 • Kendimize ya da partnerimize bir beşlik çakıp sarılıp ağlıyoruz çünkü çok mutluyuz.
 • “Canım biramız harika olmuş elimize sağlık” diyip tüm ortamlarda havamızı atıyoruz.
 • Herkes denemek istiyor gelene ikram ediyoruz.
 • 2 kasa biranın ne kadar çabuk bittiğine inanamıyoruz ve 2. kitimiz için hazırlıklara başlıyoruz.
 • Herkes bize bayılıyor.

Fiyat / Performans Oranı

Öncelikle toplamda kaç para harcadık, bu setten çıkacak biranın şişesi kaç para ediyor, bundan sonraki setin şişesi kaç para edecek bakalım.

 1. Bira başlangıç seti: 190 TL
 2. 2 kasa + 40 depozitolu şişe: 20 TL
 3. 1 damacana su: 8 TL
 4. 1 kilo şeker: 5 TL
 5. Ölçüm Seti: 59 TL

Toplam: 282 TL 

45 şişe doldurduk. Tanesi 6.26 TL.

Şimdi tüm malzemelerimiz elimizde, sadece 2. bira kitimizi aldık.

Coopers Pale Ale bira kiti: 68 TL.

(Şeker yerine) 3 paket şerbetçi otlu kuru malt özü: 54 TL

45 şişe bira çıksa, şişe başına 2.71 TL‘ye mal oluyor. Hadi 1 damacana suyu da ekle, tanesi olsun olsun 2.88 TL.

Yeme de yanında yat, uyuma konuşalım….

PS: Daha uygun fiyatlı kitlerden alıp, şekerle yaparsanız şişe fiyatı 1.6 TL‘ye kadar inebiliyor. 

Bana en çok gelen soru “tadı nasıl, bizim biralara benziyor mu?” oluyor. Bizim biralar derken, bahsedilen tombul şişe efes ve tuborg gold diye düşünüyorum. Bu yazıda yaptığımız ve bahsettiğim başlangıç setindeki kit, (bana göre) Efes malt’a baya benziyor. Tombul şişeye göre hafif ve hoş bir acılığı var.

Birebir düzenli içtiğiniz biranın aynısı kesinlikle olmayacak, ama daha iyisi olacak diyebilirim.

Stout’ından, Ale’ine, Pilsner’ına kadar çeşit çeşit bira var ve hepsinin alt tonları, aromaları, acılıkları, alkol düzeyleri farklı. Biraz araştırıp, ya da daha önce içtiğiniz ithal biraları hatırlayıp istediğiniz birayı yapabilirsiniz.

Toplamda yapması ne kadar sürüyor?

Kovalama işi için en az 1.5-2 saatinizi ayırmanız gerekiyor özellikle ilk kez yaparken. Şişeleme de ilk kez aldığınız şişeleri iyi yıkamak isteyeceğinizden bi 3 saat sürüyor diyebilirim. 2 ayrı Pazar gününde halledilir, iki kasa biranızı hazır edersiniz yani.

Yasal mı bu iş, mapusa düşmeyelim?

Evde bira yapmak satmadığınız sürece ve yılda 350 litreyi aşmadığınız sürece 4733 sayılı TSPDK kanunun 8. maddesince gayet yasal.

Yardımcı linkler;

Butik Bira’nın Facebook grubu harika bir ortam. İstediğiniz soruyu deneyimli kimselere sorarak hemen cevap alabiliyorsunuz. Harika geyikler de dönüyor burada, bazen buluşmalar, tadımlar yapılıyor ve asla kavga yok. Yemin ederim dünyanın en huzurlu sanal ortamı.

Ek olarak kendi siteleri de gayet kullanıcı dostu, şuradan ilk biranızı nasıl yapacağınıza ulaşabilirsiniz. Sitelerinde bir de forum var ama bence facebook grubu daha aktif ve keyifli.


Umarım sorularınızı yanıtlayabilmiş ve açıklayıcı olabilmişimdir. Onur’la tam bir aktivite çiftiyiz, mandalin turşusu yapmaktan, deneysel pinhole kameraya yapmaya kadar bu işlerle uğraşmaya bayılıyoruz, ama en çok keyif aldığımız meşgale açık ara farkla bu oldu.

IMG_2096.JPG

İkinci kit’imi Onur olmadan tek başıma yapacağım. O kit de şu Coopers Pale Ale olacak. Şeker yerine ek malt özü kullanıp seviyeyi bi tık arttıracağız. Siteden zevkinize göre istediğiniz çeşit kiti seçebilirsiniz. Bir sürü alternatif var.

Cep dostu, müthiş çift aktivitesi, gurmelikli harika bir hobicilik.

Evde bira yaptık, çok da güzel oldu!” üzerine 3 yorum

 1. Açıklamanız için teşekkür ederim sürükleyici ve etkileyici sevimli bir anlatım diliniz var bayıldım onura selam bira yapmaya devam

  Beğen

yorumunu paylas!

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s